Arnavutluk, resmi olarak Arnavutluk Cumhuriyeti, Güneydoğu Avrupa’da, Akdeniz’deki Adriyatik ve İyon Denizi’nde bir millettir. Karadağ ile kuzeybatı, kuzeydoğuya doğru Kosova, doğuda Kuzey Makedonya, güneyde Yunanistan ve kara ile İtalya ile batı arasında bir deniz sınırı ile kara sınırlarını paylaşıyor. Coğrafi olarak, ülke iklim değişik, jeolojik, hidrolojik ve morfolojik şartlar gösteriyor. 28.748 km2 bir bölgede (11.100 m 2). Arnavut Alpleri’ndeki karla kaplı dağların yanı sıra Korab, Skanderbeg, Pindus ve Ceraunian Dağları’nın yanı sıra Akdeniz’deki Arnavut Adriyatik ve İyon Denizi’nin sıcak ve ışıltılı kıyılarına kadar uzanan manzara ile olağanüstü iyi bir çeşitliliğe sahip.

Arnavutluk bölgesi, İlirya kıyılarında kurulan birkaç Yunan kolonisi gibi, çeşitli İlirya, Trakya ve Eski Yunan kabileleri tarafından dolduruldu. Bölge, üçüncü yüzyılda Romalılar tarafından bağlandı ve Dalmaçya’nın Roma eyaletlerinin temel bir parçasına dönüştü. Makedonya ve Illyricum’un. Arbër’in özerk Prensliği, 1190’da, Bizans İmparatorluğu’nun içinde, Krujë’deki argon Progon tarafından yaptırılmıştır. On üçüncü yüzyılın sonlarında Anjou Charles, Bizanslılardan Arnavut alanlarını fethetti ve azami genişlemesiyle kıyıdaki Durrë’lerden güneydeki Butrint’e uzanan ortaçağ Arnavutluk Krallığı’nı kurdu. On beşinci yüzyılın ortalarında, Osmanlılar tarafından ortadan kaldırıldı.

Arnavutluk’un gelişmiş ülke toprakları, 1912’de, Osmanlı Savaşları’nın Balkan Savaşları’nda imha edilmesinden sonra ortaya çıktı. Modern Arnavutluk Krallığı, 1943’te Nazi Alman koruyucusu olmadan önce Büyük Arnavutluk’u oluşturan 1939’da İtalya tarafından saldırıya uğradı. Nazi Almanya’nı devraldıktan sonra, inisiyatif altında Halkın Sosyalist Arnavutluk Cumhuriyeti’nde bir Komünist devlet kuruldu. Enver Hoca ve Çalışma Partisi. Ulus, sosyalist dönemde sınırsız sosyal ve politik değişiklikler yaşadı, tıpkı dünya çapındaki ağın büyük bir bölümünden ayrılma gibi. 1991 Devrimleri’nin sonucunda, Sosyalist Cumhuriyet dağıldı ve dördüncü Arnavutluk Cumhuriyeti kuruldu.

Politik olarak, ulus üniter bir anayasal cumhuriyet ve gelişmekte olan bir ülkedir. isteğe bağlı ve birincil sektör. 1990’da komünizmin sona ermesini takiben, merkezi bir piyasadan ekonomiye doğru bir ilerleme süreci yaşadı. Aynı şekilde, evrensel refah bakımı ve yerlilerine ücretsiz temel ve orta öğretimi sağlar.

İklim

Ülkedeki iklimi aşırı derecede faktör ve kapsam, boylam ve irtifadaki farklılıklardan çok farklıdır. Arnavutluk ezici bir biçimde dört ayrı mevsim ile Akdeniz ve kıta atmosferine rastlar. Köppen emriyle tanımlandığı üzere, Arnavutluk’un doğu kesiminde akdeniz ve subtropikalden batıya, okyanuslu, kıtasal ve subarktikaya kadar kayda değer beş iklim türüne uygundur. Ülkenin en sıcak bölgeleri derhal Adriyatik ve İyon Denizi kıyıları boyunca yer almaktadır. . Gerçekte, en soğuk bölgeler kuzey ve doğu dağlık bölgelerde bulunur. Aylık ortalama sıcaklık kışın -1 ° C (30 ° F), yazın ise 21,8 ° C (71,2 ° F) arasındadır.

En dikkat çeken sıcaklık 43.9 ° C (111.0 ° F), 18 Temmuz 1973’te Kuçovë’de kaydedildi. En düşük sıcaklık olan −29 ° C (−20 ° F), 9 Ocak 2017 tarihinde Shtyllë, Librazhd kentinde kaydedildi. .Rainfall mevsimden mevsime ve yıldan yıla dalgalanmaktadır. Ülke kış aylarında yağışların çoğunu, yaz aylarında ise daha az yağış almaktadır. Normal yağış yaklaşık 1.485 milimetredir (58.5 inç). Yıllık ortalama yağış, arazi konumuna bağlı olarak 600 milimetre (24 inç) ile 3.000 milimetre (120 inç) arasındadır. Kuzeybatı ve güneydoğu yaylaları daha yüksek yağış miktarını alırken, kuzeydoğu ve güneybatı yaylaları ve batı ovaları daha küçük miktarlarda olur. Ülkenin en uzak kuzeyindeki Arnavut Alpleri, ülkenin herhangi bir bölgesinde, Avrupa’nın en zayıf bölgelerinde yer almaktadır. yıllık 3.100 mm (122.0 inç) sağanak olay.

Colorado Üniversitesi’nden bir girişim bu dağların içinde, bu tür bir güney enlemi için pratik olarak özel olan 2.000 metrelik (6.600 ft) orta derecede düşük bir yükseklikte dört buzul keşfetti. Arnavut Alpleri ve Korab Dağları da dahil olmak üzere kuzey ve doğudaki dağlarda. Buna ek olarak, kar kış aylarında güneybatıdaki deniz kenarındaki topraklara, örneğin Mart ayının bile geçebileceği Ceraunian Dağları’nda düşüyor.

Taşıma

Arnavutluk’taki ulaştırma, son yirmi yılda kritik değişiklikler ve iyileştirmeler yaşamıştır. Toplu taşıma, cadde ve demiryolu altyapısı, su ve uçak yolculuğundaki iyileştirmelerin tümü ulaşımda büyük bir iyileşme sağlamıştır. Uluslararası Tiran havaalanı millet için ana portal görevi görmekte ve her yıl yaklaşık 2,5 milyon gezgin ile sayısız dernekle ilişki kurmaktadır.

Avrupa’daki çeşitli uluslarda hedefler. Ulus, özellikle güneydeki Sarandë, Gjirokastër ve Vlorë’de akla gelebilecek alanlara sahip hava terminallerinin miktarını artırmayı planlıyor. Arnavutluk’un yolları çok fazla korunuyor ve hala geliştirilme aşamasında. A1, ülkenin en uzun otoyoludur ve Arnavutluk’ta kayda değer bir ulaşım yoluna değinmektedir.

Kosova’daki Priştine’deki Adriyatik Denizi’nde bulunan Durrë’leri Sırbistan’daki Pan-Avrupa Koridoru X’le geçici olarak bağlayacak. A2, Adriyatik-İyonya Koridoru’nun bir parçası ve Pan-Avrupa Koridoru VIII’in de bir parçası ve Fier’i Vlorë’ye bağlayacak. A3 şu anda geliştirilme aşamasındadır ve tamamlanmasından sonra Tiran ve Elbasan’ı Pan-Avrupa Koridoru VIII ile birleştirecektir. Üç geçitten her birinin bittiği noktada, Arnavutluk’un komşu ulusların çoğunluğuyla bağlantılı 759 kilometre (472 mil) karayolu olması bekleniyor.

Mutfak

Yüzyıllar boyunca, Arnavut mutfağı genel olarak Arnavutluk kültüründen, coğrafyasından ve tarihinden etkilenmiştir ve daha sonra ulusun olağanüstü parçaları belirli bir yöresel yiyeceğe sahiptir. Yemek pişirme gelenekleri, özellikle kuzey ve güney arasında, geniş bir ot, meyve ve sebze kümesi için olağanüstü gelişme koşullarına katkıda bulunan farklı topografya ve iklime bağlı olarak değişmektedir. Arnavutlar, limon, portakal, incir gibi birçok meyve çeşidini üretir ve kullanır. ve belki de Arnavut yemeklerinin belki de en zorunlu bileşeni olan zeytinler. Fesleğen, lavanta, nane, kekik, biberiye ve kekik gibi baharatlar ve diğer otlar, sarımsak, soğan, biber, patates ve domates gibi sebzelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Her türlü baklagillerin yanı sıra.

Akdeniz’in İyonya ve İyonya Denizi kıyısında bir kıyı şeridi varken, balık, kabuklular ve deniz ürünleri Arnavut yemek rejiminin ünlü ve hayati bir parçasıdır. Aksi halde kuzu, hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar için farklı tatiller ve dini bayramlar için geleneksel etlerdir ve kümes hayvanları, sığır eti ve domuz eti de bol miktarda bulunur. Arnavut Kostası’nda ulusal bir yemektir. , yoğurt tart pelerin. Fërgesë, ülkedeki bir başka ulusal yemektir ve biber, domates ve süzme çedarından oluşur.

Bir başka kıymetli yemek, Arnavutluk’ta bilindiği gibi ıspanak ve gjizë ya da mavisi bir harmanla doldurulmuş, iyi doldurulmuş ve ısıtılmış bir fırın olan Pite’dir. Geleneksel olarak kavrulmuş bir karışım olan Petulla, şöhret için çok iyi bilinen bir iddiadır ve pudra şekeri veya beyaz peynir ve kendine özgü meyve reçelleri ile servis edilir. Ek olarak, Flia, krema ile fırçalanmış ve keskin bir krema ile sunulan sayısız krep benzeri katmandan oluşan Flia’dır. Berliner ile karşılaştırılan Krofne, reçel veya çikolata ile doldurulur ve virüs kış aylarında düzenli olarak yenir. Kahve özellikle Arnavutluk’taki genel nüfusun yaşam tarzının bir parçasıdır. Çeşitli espresso çeşitleri, aile içinde veya arkadaşlarda, ancak bistrolarda veya barlarda dışarıda olmanın yanı sıra en iyi şekilde sevinir.

Büyüklükte küçük bir millet olan Arnavutluk, dünyada kişi başına en fazla kafe alanını ilk sırada konumlandırdı. Hem evde hem de dışarıda bistrolarda, barlarda veya restoranlarda mutluluk duyuyor. çaj Mali, çok seviliyor ve Arnavutların çoğunluğu için her gün bir programın parçası. Güney Arnavutluk üzerinden çapraz olarak geliştiriliyor ve restorasyon özellikleriyle dikkat çekiyor. Limon ve şeker, süt veya nektarla kesilmiş siyah çay, ayrıca yaygın bir tür çaydır. İçme, tüm Arnavutlar boyunca ana akımdır. Ülkenin eski şarap dağıtım dünyası ile bir yeri olduğu için ulusun eski ve uzun bir şarap üretimi tarihi vardır. Şarabı, tatlı tadı ve genellikle yerli çeşitleri ile tanımlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat