Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Pannonian Ovası’nın Balkanlarla birleştiği yer olan Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yerdedir. Belgrad Şehri’nin kentsel alanı 1,23 milyon nüfusa sahipken, yaklaşık 1,7 milyon kişi otoriter sınırları içinde yaşamaktadır. Altıncı bin yılda Belgrad bölgesi içinde ilerleyen Avrupa’nın en hayati antik toplumlarından Vinča kültürü M.Ö. Antik çağda, Thraco-Dacians bölgeye yerleşmiştir ve M.Ö 279’dan sonra Keltler, şehri isimlendirmiş, Singideredn adını vermiştir.

Augustus egemenliği sırasında Romalılar tarafından fethedilmiş ve ikinci yüzyılın ortalarında şehir haklarına layık görülmüştür. 520’lerde Slavlar tarafından, bizzat Sırp kralı Stephen Dragutin’in başkentine dönmeden önce Bizans İmparatorluğu, Frank İmparatorluğu, Bulgaristan İmparatorluğu ve Macaristan Krallığı arasında birkaç kez el değiştirdi. 1521 yılında Belgrad, Osmanlı İmparatorluğu tarafından yenildi ve Smederevo Sanjak koltuğuna oturdu. Şehrin büyük kısmının yıkımını Avusturya-Osmanlı savaşları arasında gören Osmanlı’dan Habsburg yönetimine kadar zaman geçiyor. Belgrad, 1841’de yine Sırbistan’ın başkenti seçildi. Kuzey Belgrad, kentin bir araya geldiği 1918 yılına kadar en güneydeki Habsburg mevkiinde kaldı.

Hayati bir bölge olarak, şehir 115 savaşta mücadele edildi ve 44 kez tahrip edildi. Belgrad, 1918’deki oluşumundan 2006’daki dağılmasına kadar Yugoslavya’nın başkenti oldu. Belgrad, Sırbistan’da özel bir idari statüye sahip ve beş ölçülebilir ülkeden biri. Sırbistan’ın bölgeleri. Büyükşehir bölgesi, her biri kendi komşu konseyine sahip 17 bölgeye ayrılmıştır. Belgrad şehri, Sırbistan’ın etki alanının% 3,6’sını kapsıyor ve ülke nüfusunun yaklaşık% 24’ü yetkili sınırları içinde yaşıyor.

İklim

Belgrad, Köppen atmosfer düzenine eşlik eden nemli bir subtropikal iklime (Cfa) sahip, dört mevsim ve sürekli yağış yayılımı. Ay ortası ay ortası, Ocak ayında 1,4 ° C’den (34,5 ° F), Temmuz ayında 23,0 ° C’den (73,4 ° F), yıllık ortalama 12,5 ° C’dir (54,5 ° F). Her şey göz önünde bulundurularak, sıcaklık 30 ° C’nin (86 ° F) üstüne çıktığında yılda 31 gün ve sıcaklık 25 ° C’nin (77 ° F) üstüne çıktığında 95 gündür. Belgrad’da yaz öncesi yağışlar en az yağış alan yılda 691 milimetre (27 inç) yağış alıyor. Yıllık yıllık normal saat sayısı 2.112’dir. Belgrad’da resmi olarak kaydedilen en yüksek sıcaklık 24 Temmuz 2007’de 43.6 ° C (110.5 ° F) iken, diğer taraftan en düşük sıcaklık −26.2 ° C (−15 ° C) F) 10 Ocak 1893’te.

Ekonomi

Belgrad, Sırbistan ve Güneydoğu Avrupa’nın finans merkezi olup, toplamda 17 milyon metrekare (180 milyon metrekare) ofis alanına sahip. Aynı şekilde ülkenin Merkez Bankası’na da ev sahipliği yapıyor. Şu anda 120.200 kuruluşta, 60.000 işletme ve 50.000 mağazada 600.000’den fazla kişi kullanılıyor. Belgrad Şehri’nin kendisi 267.147 metrekare (2.875.550 metrekare) kiralanabilir ofis alanına sahiptir. 2009’da olduğu gibi, Belgrad Sırbistan’ın nüfusunun% 31.4’ünü oluşturdu ve GSYİH’sının% 38’ini üretti. 16.97 milyar ABD doları, kişi başına 859.329 RSD (10.086 $) eklemiştir. Güç eşitliği elde edilmesinde GSYH, 36.1 milyar ABD Doları olarak değerlendirilmiştir.

Güneydoğu Avrupa’nın parayla ilgili odakları. Ofisler, konaklama yerleri, kongre koridorları (örneğin Sava Centar), A ve B Sınıfı iş yerleri ve iş parkları (örneğin, City City Belgrade) gibi ofisler sunmaktadır. 1,2 milyon metrekareden (13 milyon metrekare) arsa şu anda Yeni Belgrad’da geliştirilme aşamasında olup, takip eden üç yıl boyunca yapılan kalkınmanın 1,5 milyar avro olarak tahmin edildiği tahmin edilmektedir. Belgrad Menkul Kıymetler Borsası ayrıca Yeni Belgrad’da bulunmaktadır ve 6.5 milyar Euro’luk (9 milyar ABD Doları) piyasa kapitalizasyonuna sahiptir. BT segmentindeki 6.924 kuruluşla (2013 bilgisi), Belgrad bu parça için bilgi teknolojisi merkezlerinden biridir. Sağlam bir büyüme ile Avrupa.

Belgrad’da bulunan Microsoft Gelişme Merkezi, kuruluş sezonunda dünyanın beşinci odağıydı. Birçok dünya bilişim kurumu Belgrad’ı Avrupalı ​​ya da taşra görevlerinin odak noktası olarak seçiyor. Bunlar arasında diğerleri arasında Asus, Intel, Dell, Huawei ve NCR yer alıyor. Belgrad’daki en iyi bilinen Belgrad BT kuruluşları arasında Nordeus, ComTrade Grubu, MicroE, Endava vb. Belgrad’daki BT vakıfları arasında Mihajlo Pupin Enstitüsü ve ILR bulunuyor. ve yeni IT Park Zvezdara. Belgrad’da Voja Antonić ve Veselin Jevrosimović gibi pek çok BT vizyon sahibi başladı. Eylül 2013’te normal Belgrad aydan aya tazminat, net brüt olarak 73,970 RSD (877 $) ile 53,564 RSD (635 $) seviyesinde kaldı. 2013 Yıllık Ekonomist İstihbarat Birimi Araştırması, Belgrad’ı 131 dünya kentinden en pahalı 86. sırada konumlandırdı. 2015 Anketine göre, Şehrin ailelerinin% 73’ü PC olduğunu iddia etti,% 65.8’i geniş bantlı web derneğine ve% 73.9’u televizyon hizmetine sahipti.

Kültür

Belgrad, Film Festivali, Tiyatro Festivali, Yaz Festivali, Müzik Festivali, Kitap Fuarı, Eurovision Şarkı Yarışması 2008 ve Bira Festivali dahil olmak üzere her yıl dünya çapında çok sayıda sosyal etkinliğe sahiptir. Nobel Ödüllü yazar Ivo Andrić, en ünlü eserini Drina Köprüsü’nü Belgrad’da yazdı. Diğer Belgradlı yaratıcılar arasında Branislav Nušić, Miloš Crnjanski, Borislav Pekić, Milorad Pavić ve Meša Selimović yer alıyor. Marina Abramović ve Milovan Destil Marković. Sırbistan film endüstrisinin çoğu Belgrad’da bulunuyor. FEST, 1971’den beri düzenlenen ve 2013 yılına kadar dört milyon kişinin katıldığı ve yaklaşık 4.000 filmin tanıtımını yaptığı yıllık bir film kutlamasıdır. Şehir, 1980’lerde Yugoslav’daki yeni dalganın ana odaklarından biriydi: VIS Idoli, Ekatarina Velika, šarlo Akrobataand Električni Orgazam, Belgradlıydı. Belgrad’daki diğer sallanmaya yönelik eylemler arasında Riblja Čorba, Bajaga I Instruktoriand Partibrejkers yer alıyor. , Marčelo ve Bassivity Music’in büyük bölümü şehirden ya da şehirde yaşamaya devam ediyor. En belirgin olanı Ulusal Tiyatro, Terazije Tiyatrosu, Yugoslav Drama Tiyatrosu, Zvezdara Tiyatrosu ve Atelier 212 olan çeşitli tiyatrolar. Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi, aynı zamanda Sırbistan Ulusal Kütüphanesi gibi Belgrad’da da bulunuyor. Diğer gerçek kütüphaneler Belgrad Şehir Kütüphanesini ve Belgrad Üniversitesi Kütüphanesi. Belgrad’ın iki müzikal drama evi: Ulusal Tiyatro ve Madlenianum Opera Evi. Belgrad’da, İspanya’nın Merkez Bölgesi, Alman Goethe Enstitüsü ve Fransa’nın Merkez Bölgesi’nde yer alan Fransız Enstitüsü de dahil olmak üzere çok sayıda sosyal temel var. Knez Mihailova Caddesi. Belgrad’daki diğer sosyal odaklar arasında Amerikan Köşesi, Avusturya Kültür Forumu, British Council, Çin Konfüçyüs Enstitüsü, Kanada Kültür Merkezi, Yunan Kültür Vakfı, İtalyan Istituto Italiano di Cultura, İran Kültür Merkezi, Azerbaycan Kültür Merkezi ve Rus Bilim ve Kültür Merkezi yer alıyor. Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri, AB’den bir dizi sosyal odaklanma yürütüyor. Sırbistan’ın temsilcisi Marija Šerifović’in 2007 Eurovision Şarkı Yarışması’nda zafer kazanmasını hedefleyen Belgrad, 2008’de yarışmayı kolaylaştırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat