Epoksi Zemin Kaplama

Anka Epoksi

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Nedir?

Epoksi teknik olarak termoplastik grubundan sentetik bir reçinedir. Bir reçine birde sertleştirici grubundan oluşur. Epoksi iyi bir tutkal ve yapıştırıcıdır. Plastik ahşap metal ve ametal gruplarını kaynaksiz birleştirmede en verimli yapışıtırıcı türüdür. Günümüzde özellikle deniz araçlarında ahşap tekne yat katamaran gibi yapıştırmasında verniklenmesinde tamirat ve onarımlarında çok yaygın olarak kullanılan kaliteli bir yapışırıcıdır. Büyük yolcu gemileri balıkçı gemilerinde güverte sintine ve makina dailerindeki deniz suyunun aşırı tahribatı olan alanlarda oksitlenmeye karşı koruyucu tek unsurdur. Gemilerin su altında kalan bölgelerinde antibakteriyel olmasından mütevellit midye yapışmasına karşı iyi bir çözümdür. 

Epoksinin yaygın ve ticari olarak kullanım alanlarından biride evlerdir. Evlerde genellikle epoksi 3boyutlu olarak farklı görsellere hitab ederek kullanılır. 3boyutlu zemin görsellerinin yanında duvarda uygulanan şeffaf epoksi görselliğe hitab ederek aynı zamanda temizlenmesi ve silinmesi kolay zeminler elde edilir. Epoksinin ev içindeki  kullanım alanının geniş olması sebebiyle epoksiye meraklı insanların hobi amaçlı olarak evdeki kullanılan masa sandalye üzerinde farklı tasarımlar gerçekleştirerek hoş ve ferah bir ortam oluşturur.

Medikal sektöründe ise Mr cihazlarının içerisindeki vibrasyon ve salınımları engellemek için karmaşık ortamlarda mukavemet arttırıcıdır. Ameliyat haneler yoğun bakım üniteleri gibi aşırı steril olması gerekn yerlerde antibakteriyel özelliği ile brlikte kolay temizlenebilir özelliği günümüz şartlarında mükemmel bir üründür. Sürekli suya tabii olan ve kamusal alanlardaki ıslak hacimler(tuvalet,banyo) temizliğinin kolay olması antibakteriyel özelliği suya ve alkaliye aşırı dirençli olması sebebiyle rabet görmektedir.

Epoksinin geniş kullanım alanlarının biriside gıda üretim tesisleridir. Bunların başındada mezbahanelerdir. Mezbahanelerin kullanım koşulları ve çalıma şartlarının verimliliği açısından epoksi zemin kaplama mükkemlel avantajlarıyla rabet görmektedir. Toynaklı hayvanların yer kaplamasına aşırı zarar vermesi sebebiyle boynuz düşmesi gibi darbelere karşı zeminin sağlam güvenilir hijyenik olması sebebiyle epoksi zemin kaplamaları çok tercih edilir. Aynı zamanda süt sağım  tesislerinde laktik asit zarar vermesi sebebiyle bunla başa çıkmanın en iyi yollarından biri epoksi zemin kaplamadır. Epoksi zemin kaplama sistemleri diğer zemin kaplama sistemlerinden farklı olarak yekpare şekilde yapılması dertsiz olması antibakteriyel özellikte olması kullanılan bütün işletmelerde işletme çalısanları ve işveren için çok büyük avantajlar sağlar. Mezbahanelerdeki atık  kuyuları çok fazla bakteri ve metan gazı ürettiğinden epoksi ile kaplanarak verimli bir direnç sağlar.

 

Epoksi Nasıl Elde Edilir?

Epoksi (epoxy) maddesi; ısı verildiğinde sertlik ve kararlılık kazanan ve bu sertlik halini süreklilik arz edecek şekilde koruyan termoster grubu bir plastiktir. Diğer adı ile kimyasal bir reçinedir ve bu reçine polyepoksit bir malzemenin katalizörlüğünde reaksiyona girerek sertleşir ve ayrılmaz, sağlam bir yapı halini alır. Asit, alkali ve/veya su bazlı malzemelere karşı tepkimeye girmez. Uygulanması, diğer zemin malzemelerine göre daha kolaydır. Bu nedenle sağlam bir yapı malzemesi olarak birçok alanda kullanılmaktadır.

​2