Relax Araç Kiralama 2001 yılında Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Başkenti olan Üsküp’te faliyet göstermeye başlamıştır.Tamamen yerli Türk yatırımı olarak Makedonya ve civar Balkan ülkelerinde faliyet göstermektedir.Firmamız hizmet kalitesini maksimum seviyeye çıkararak araç kiralama sektöründe Üsküp’te ve Makedonya genelinde öncülük rolü almıştır.

Firmamızın kaliteye ve müşteri memnuniyetine verdiği önem sayesinde bünyesindeki araç sayısını toplam 50 araça ulaşmıştır. Dilediğiniz segmente araç kiralama imkanını firmamız sağlamaktadır. Aracınızı diler Üsküp havaalanından ( Tav Skopje Airport ) veya Üsküp şehir merkezinden teslim alabilir ve dilediğiniz şehirde bakabilirsiniz. Merkez ofisimiz tam şehir merkezindedir ve Üsküp’e geldiğinizde çok rahatlıkla ofisimizi bulabilirsiniz. Daha fazla detaylı bilgi için internet sitemizdeki irtibat köşesinden bakabilirsiniz. Eğer ofisimizi bulamaz iseniz, aynı şekilde dilediğiniz hotel’e veya kaldığınız apartman’a araçınızı bedavaya getirebiliriz.Online rezervasyonunuz geçerli olabilmesi icin ön ödeme veya depozito talep etmiyoruz, sizler tarafınızdan bir e-posta onayı bizlere gönderilmesi yeterlidir, ve dilediğiniz zaman rezervasyonunuzu iptal etme imkanına sahipsinizdir ve bunun icinde herhangi bir ücret talep etmiyoruz.

Makedonya çok küçük bir ülkedir ve kara yolları güvenlidir. Ülkemizde yollar belirli kısımları otobandır, diğer yerleri ise bir gidiş bir geliş olarak yapılmıştır. Toplu taşımacılık alanında çok fazla gelişmiş bir ülke değiliz, bu yüzden ülkemize gelen turistler günü birlik rent a car hizmetinden yararlanarak ülkemizi gezmektedirler. Çok küçük bir ülke olmasına rağmen doğal güzelliği ile gelen misafirlerimizi büyülemektedir. Böyle büyüleyici güzel yerlerinden bazılarını belirtmeden geçemeyeceğimiz yerlerden bir tanesi Ohrid gölü, Aziz Naum Manastırı ve civarı, Mavrovo gölü, Tetovo şehrinde bulunan Alaca Camii, Üsküp Türk çarşısı gibi bir sürü Osmanlı Döneminden kalmış mimari yapıları ülkemizde görebilirsiniz. Bizlerin, Relax Rent a Car Skopje olarak gelen müşterilerimize sadece anahtar verip paralarını almak amacımız değildir, gelen misafirlerimiz geldiklerinde Makedonya hakkında sormak istedikleri bütün sorularını cevaplamaya elimizden geldiği kadar çalışıp onlara yol göstermeyi, kendilerini yabancı bir ülkede değil kendi evlerinde gibi hissetmelerini bir borç biliyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye’den gelen misafirlerimizin genel olarak sordukları ve yeni gelecek olan müşterilerimize de yararlı olacak bazı soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Soru: Makedonya’da Türk ehliyetti geçerlimidir? uluslararası ehliyette araç sürmek için ihtiyacımız var mıdır?

Cevap: Makedonya’da Türk ehliyetti geçerlidir, uluslararası ehliyette ihtiyacınız yoktur. Avrupa Birliği’ne Üye olmamış bütün komşu ülkelerinde yani Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, ve Sırbistan’da da Türk ehliyetti ile araç kiralayıp sürebilirsiniz. Yunanistan, Bulgaristan ve Hırvatistan’da uluslararası ehliyet zorunluluğu vardır.

Soru: Kiralayacağımız araba ile yurtdışına, civar ülkelere de gidebilir miyiz?

Cevap: Evet, hiç bir sıkıntısız araçlarımız ile Balkan ve Avrupa ülkelerine gidebilirsiniz, bir tek bunun için ek olarak ekstradan uluslararası dolaşım sigortasına (green card) ihtiyacınız olacaktır. Bu sigorta bizim bütün araçlarımızda mevcuttur. Bunun için web sitemizde verilen fiyatlarımızın haricinde bir sefere mahsus 50 Euro talep etmekteyiz. Bu sigorta ile gideceğiniz ülkelerde ekstradan ayak bastı parası veya herhangi bir sigorta ödemiyorsunuz.

Soru: Türkiye trafik kurallarından hariç Makedonya’da ekstradan dikkat etmemiz gereken trafik kurallar nelerdir?

Cevap: Makedonya’da hız sınırına dikkat etmeniz gerekmektedir. Otobanlarda hız sınırı maksimum 120 km dir, fakat her yol işaretlendirilmesi gibi yol boyunca levhaları takip etmeniz yeterlidir. Levhalar ilk Kiril alfabesi ile yazılmıştır ve her yazının altında da Latin alfabesi ile de yazılmıştır, işaretleri okumanızda bir sıkıntı yoktur. Şoför ve yan koltukta oturan kişi emniyet kemerini takma zorunluluğu vardır artı en önemlisi gündüz ve gece araç hareket halinde olduğu taktirde aracın farları acık olması zorunluluğu vardır.

Soru: Makedonya’da hangi para birimi geçerlidir Türk lirası geçerli midir?

Cevap: Makedonya’da Makedon Dinarı  para birimi dir. Ödemelerinizi Makedon dinarı bazında veya Avro ile yapabilirsiniz, fakat yanınızda getirdiğiniz Avro ları veya Dolarları harcayacağınız kadar Makedon Dinarına çevirirseniz sizin için daha kârlı olacaktır. Havaalanında para bozabilirsiniz. Türk lirası ile ödeme yapamazsınız, geçerli değildir.

Yukarıdaki sorular bugüne kadar personelimize sorulmuş sorulardan bazılarıdır fakat en sıklıkla sorulanlarıdır. Buna benzer sorularınız var ise gelmeden önce sormak isterseniz lutfen çekilmeden sorunuz. Bizlere internet sitemizdeki irtibat köşesindeki telefon numaralarından, mail adresimizden veya viber ve whatsapp programlarından da ulaşabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz. Makedonya’da görüşmek dileği ile.

Saygılarımızla,
Relax Üsküp Araç Kiralama personeli ve yönetim ekibi