Poliüretan

Anka Epoksi

Poliüretan

Poliüretan Zemin Kaplama Nedir?

Ağır mekanik ve kimyasal etkilere maruz kalan zeminler için kullanılan, düzgün yüzeyli çatlak örtme özelliğine sahip yarı esnek mat veya parlak zemin kaplama sistemidir. İstenirse antistatik zemin kaplaması yapılabilir. Poliüretan zemin kaplama genellikle su yalıtım malzemesi olarak da kullanılır. Bir kat astar ve son kat poliüretan uygulayarak 2.5mm kalınlığında poliüretan zemin elde ediliebilir. Poliüretan zemin kaplama hassas bir malzeme olduğundan yetkin personel tarafından uygulanması verimi arttırabilir. Ek yeri içermez uzun ömürlü ters titreşim oluşturmayan uygulanması ekonomik ve güvenli zemin kaplamadır. Poliüretan zemin kaplamanın kullanıldığı alanlar oldukça fazladır. Spor salonları tesin kortları basketbol alanları jimlastik güreş gibi salon sporlarında ofis ve çşitli alanlarda faaliyet gösteren mağazalarda ve birçok meslek grubuna ait üretim teşir alanlarında yüksek mukavemetli olması nedeni ile tercih edilir. Teras çati balkon fayans altı ıslak hacimler temel ve perde duvarları suya ve korezyona karşı binanın dış cephelerinde suya karşı güvenle kullanılabilir.

Poliüretan kaplama Epoksi kaplama ile yüzey yapısı olarak birbirine benzer fakat detaylı incelendiğinde poliüretanın epoksiye oranla daha esnek bir malzemedir. Bu esneklik poliüretanın tercih edilme sebebidir. Polüretan çatlama olasılığı yüksek zeminlerde soğuk odalarda spor amaçlı mekanlarda uygulanması neticesinde yüksek bir verim elde edilebilir.

Poliüretan zemin kaplaması Epoksi zemin kaplama gibi beton şap seramik zeminler üzerine kaplanabilir. Her 2 zemin uygulamasında da zemin yeterinde sağlam değil ise zemin güçlendirilmelidir. Poliüretan uygulanıldığı alanlarda her türlü sızıntı aşınma paslanmaya karşı koruyan çok hızlı uygulama özelliği ile iş gücü ve zamandan tasarruf sağlar. Uygulanan alanlarda suyun yarattığı nem ve aşındırma etkilerinden koruyarak güneş ışığına da dayanıklılık gösterir.