Slovenya, yetkili olarak Slovenya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’nın güneyinde, Avrupa’nın temel sosyal ve değişim yollarının birleştiği bir yerde bulunan egemen bir devlettir. İtalya’yı batıya, Avusturya’yı kuzeyine, Macaristan’ı kuzeydoğuya, Hırvatistan’ı güneydoğuya, ve güneybatıdaki Adriyatik Denizi. 20,273 kilometrekarelik (7,827 metrekare) kaplıdır ve nüfusu 2,07 milyondur. Eski Yugoslavya’nın halef şartlarından biri olan Slovenya, Parlamento cumhuriyeti ve Birleşmiş Milletlerden bir bireydir.

Avrupa Birliği ve NATO’nun başkenti ve en büyük şehri Ljubljana’dır. Lovenia, çoğunlukla, kıta iklimi ile birlikte, Akdeniz’in altında bir ortama sahip olan Slovenya Littoral’nin ve bir Alp iklimi olan kuzeybatı. Ek olarak, Dinar Alpleri ve Pannonian Ovası Slovenya bölgesinde buluşuyor. Ana parasal alan, sanayi ve inşaat tarafından izlenen hizmetlerdir.

Tarihsel olarak, Slovenya’nın şu anki bölgesi, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Carolingian İmparatorluğu ve Kutsal Roma İmparatorluğu, Habsburg Monarşisi dahil olmak üzere çok çeşitli devletlerin bir parçasını biçimlendirmiştir. Venedik Cumhuriyeti, Fransızlar tarafından yönetilen Napolyon I, Avusturya İmparatorluğu ve Avusturya-Macaristan İl İlirya Eyaletleri. 1918 Ekim’inde, Slovenler, Slovenya Devleti, Hırvatlar ve Sırplar’ın kurulmasına yardımcı olarak mavi dışında kendilerine güvence verdi. Aralık 1918’de Sırbistan Krallığı ile Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler Krallığına (1929’da Yugoslavya Krallığı olarak adlandırıldı) yakınlaştı.

II. Dünya Savaşı sırasında (1939–1945) Almanya, İtalya ve Macaristan, Slovenya’yı işgal etti ve bağladı (1941– 1945), küçük bir bölge ile Hırvatistan’ın Bağımsız Devletine, bir Nazi kukla devletine alış verişinde bulundu. 1945’te Slovenya, Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti’nden kurulmuş bir bireye dönüştü, 1963’te Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti olarak yeniden adlandırıldı. II. Dünya Savaşı’ndan yıllar sonra, bu devlet ilk olarak Doğu Bloğu ile aynı hizada idi, ancak hiçbir zaman Varşova Paktı’na girmedi ve 1961’de Hizasız Hareketi’nin yazarlarından birini yaraladı. Haziran 1991’de parti temsilcisi olan popüler hükümet Slovenya, Yugoslavya’dan ayrıldı ve özgür bir ülkeye döndü. 2004’te NATO’ya ve Avrupa Birliği’ne girdi; 2007’de Euro bölgesine katılan ilk eski komünist ülkeye döndü; ve 2010’da, dünya çapında yüksek maaşlı ülkeler ilişkisi olan OECD’ye katıldı.

Doğal Bölgeler

Daha güncel bir karakteristik coğrafi bölgeselleşme ile belirtildiği gibi, ülke dört makro bölgeden oluşur. Bunlar Alp, Akdeniz, Dinar ve Pannon manzaraları. Makro bölgeler, önemli yardım birimleri (Alpler, Pannonian ovası, Dinarik dağlar) ve atmosfer türleri (yeraltı, sakin anakara, dağ iklimi) ile karakterizedir.

Bunlar düzenli olarak çok iç içedir. Slovenya’nın korunan bölgeleri, milli parkları, il parklarını ve doğa, en büyüğü Triglav Milli Parkı’dır. Ülkenin% 36’sını oluşturan, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek oranı olan 286 Natura 2000 belirlenmiş garantili bölge bulunmaktadır. Buna ek olarak, Yale Üniversitesi Çevresel Performans Endeksi’ne bağlı olarak Slovenya, ekolojik sigorta çalışmalarında “sağlam bir eğlence merkezi” olarak kabul edilmektedir.

İklim

Slovenya sakin bir alanda yer almaktadır. Atmosfer ayrıca yardım çeşitliliği ve Alpler’in ve Adriyatik Denizi’nin etkisinden de etkilenir. Yukarı doğuda, kış ve yaz sıcaklıkları arasında en belirgin ayrım olan karasal iklim tipi kazanır. Plajın ön kısmında, Akdeniz’in alt havası havası var. Okyanusun sıcaklık oranları üzerindeki etkisi,

Soča vadisinde ek olarak göze çarpıyor, yüksek dağlık bölgelerde ise şiddetli bir Alp iklimi var. Bu üç iklim çerçevesi arasında ülkenin çoğunluğu üzerinde çapraz bir şekilde sağlam bir işbirliği var. Düzenli olarak Cenova Körfezi’nden gelen reçete, bazı batılı bölgelerde 3,500 mm’den (138 inç) düşerek ülkeyi farklı kılıyor. mm (31 inç) Prekmurje içinde.

Kışın kar çok sürekli ve Ljubljana’da yayılan rekor kar 1952’de 146 cm’de (57 inç) kaydedildi. Batı Avrupa’ya kıyasla, Slovenya, ilkbaharda olduğu gerçeği ışığında aşırı derecede havadar değil. Alpler. Normal esinti hızları yakın ülkelerdeki alanlardan daha düşük. Zorlu peyzaj nedeniyle, gün geçtikçe gün boyunca yakın dikey esintiler mevcut. Bunların dışında, kendine özgü bölgesel öneme sahip üç rüzgar vardır: bora, jugo ve foehn. Jugo ve bora, Littoral için normaldir. Jugo yapışkan ve sıcak olsa da, bora normalde soğuk ve havadardır. Foehn, Slovenya’nın kuzeyindeki Alp bölgelerinin normaldir. Slovenya’da büyük ve şimdiki rüzgar, kuzeydoğu ve güneydoğu rüzgarı, güneydoğu rüzgarıdır.

Ekonomi

Slovenya, gelişmiş bir ekonomiye sahiptir ve kişi başına görünüşte GSYİH’ya göre Slav uluslarının en abartılı yanı sıra, Çek Cumhuriyeti’nin arkasındaki GSYİH (PPP) tarafından en abartılı ikinci kişidir. Slovenya, 2007’nin başında avroyu nakit para olarak sunan ve tolar’ı destekleyen ilk yeni bölümdü. 2010’dan bu yana, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nden bireysel olmuştur.

Farklı alanlar arasında gelişen önemli bir ayrım vardır. Finansal olarak en zengin bölgeler, başkent Ljubljana’yı ve batı Slovenya ilçelerini Goriška ve Kıyı Karst olarak birleştiren Orta Slovenya bölgesi, en az zengin bölgeler ise Mura, Merkez Sava ve Littoral-İç Karnaval’dır.

Turizm

Slovenya, gezginlere normal ve sosyal kolaylıklar konusunda geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Seyahat endüstrisinin ayırt edici türleri yaratıldı. Tatilcinin yerçekimi bölgesi oldukça fazla, her neyse, gezgin vitrini az. Seyahat endüstrisinde büyük bir ölçek ve yoğun doğal baskılar olmamıştır; 2016 yılında National GeographicTraveller’s Magazine, Slovenya’yı dünyanın en pratik turizmi olan millet olarak ilan etti. Ülkenin başkenti Ljubljana, yerel gebe mimar Jože Plečnik’in birkaç önemli eseri ile birlikte pek çok önemli Barok ve Viyana Ayrılma binalarına ve ek olarak müşavir, planlayıcısına sahip.

Edo Ravnikar. Ülkenin kuzeybatı köşesinde, Triglav Ulusal Parkı’nın merkezinde, ülkenin en yüksek zirvesi olan Triglav Dağı gibi, Julian Alpleri’ne Bled Gölü ve Soča Vadisi bulunmaktadır. Diğer dağ silsileleri arasında, kayakçı ve yürüyüşçülerle popüler olan Kamnik- Savinja Alpleri, Karawanks ve Pohorje bulunmaktadır. Bölgedeki en büyük kulüp olan Nova Gorica’da yer alanPerla, bölgedeki en büyük kulüptür. İngiltere ve İrlanda tarafından takip edilen Almanya, Hırvatistan, Benelüks, Sırbistan, Rusya ve Ukrayna.

Avrupalı ​​gezginler, Slovenya’nın tatilci maaşının% 90’ından fazlasını yapıyor. 2016 yılında, Slovenya, Hollanda merkezli kuruluş Green Destinations tarafından dünyanın ilk yeşil ülkesi ilan edildi. 2016’da en desteklenebilir ülke ilan edildiğinde Slovenya, seyahat endüstrisini ilerletmek için ITB Berlin’de oynamak için büyük bir rol oynadı.

Kültür

Slovenya’nın tasarım mirası, samanlık olarak adlandırılan 2500 kutsal yeri, 1.000 kalesi, kalıntıları ve villaları, çiftlik binalarını ve kuru yem için nadir görülen yapıları içermektedir. Slovenya’daki üç tarihi mekan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. škocjan Mağaraları ve karst manzaraları garantilidir. Idrija Merkür madenciliği sahası, Ljubljana Bataklıkları’ndaki tarih öncesi yığın konutlar gibi dünya için de önemlidir.
En hoş kilise, Bled Adası’ndaki ortaçağ ve Barok binadır. Göl üzerindeki konak, galeri ve manzaralı bir restorandır. Postojna yakınlarında, yarısı mağarayla örtülmüş Predjama Kalesi adında bir yazı vardır. Ljubljana ve başka bir yerdeki galeriler, örneğin Divje Babe Flütü ve gezegendeki en eski tekerlek olanı gibi farklı şeylerden birini vurgulamaktadır. Ljubljana ortaçağ, Barok, Art Nouveau ve günümüz mühendisliğine sahiptir. Mimar Plečnik’in tasarımı ve Ljubljanica’daki yaratıcı yolları ve iskeleleri öne çıkıyor.

Yemek

Sloven mutfağı, Orta Avrupa mutfağının (özellikle Avusturya ve Macar), Akdeniz mutfağının ve Balkan mutfağının bir karışımı. Gerçekten de, Sloven mutfağı kasaba, çiftlik evi, kabin, şato, papaz ve dindar yiyecekler olarak izole edildi. Slovenya’nın sosyal ve düzenli sahnelerinin çeşitliliği nedeniyle, 40’tan fazla aşılmaz yerel mutfak var. Ekolojik olarak, en ticari marka olan Sloven yemekleri ričet, Istrian yahnisi (jota), minestron (mineštra) ve žganci karabuğday kaşığı;

Prekmurje bölgesinde de bujta repa ve prekmurska gibanica böreği var. Pršut prosciutto, Slovenya Littoral’de (pršut) olarak bilinir. Somun sarımı (potica), özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Sloven diasporası arasında, Slovenya’nın imajına dönüştü. Alışılmış tek kap yemeklerine ve farklı tür yulaf lapasına çorbalar eklenir ve genelde devam eden tarihte pişirilir. 2000’den beri, Kavrulmuş Patates Festivali, Kavrulmuş Patatesleri Farklı Bir Yemek Olarak Tanıma Derneği tarafından oluşturuldu. çok sayıda misafir çekerek. Genellikle Pazar günleri çoğu Sloven ailesinde servis edilen ve daha önce et bazlı bir çorba, örneğin hamburger veya tavuk çorbası ile servis edilen pişmiş patatesler, 23 Ekim’de Slovenya Postası’nın alışılmadık bir versiyonunda resmedildi. Kasım 2012. En iyi bilinen frankfurter kranjska klobasa’dır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat